СВЕТОСАВКА  НАГРАДА  – ПРИЗНАЊЕ НАШЕМ  НАСТАВНИКУ  БОЈАНУ

Један од омиљених наставника наше школе Бојан Растовац, добитник је  Светосавске награде за 2024. годину. Признање које је наш колега одавно заслужио коначно је стигло у праве руке.

Светосавска награда је признање за постигнуте изузетне резултате у области образовања и васпитања, унапређивању образовно-васпитне праксе и развоју научних достигнућа у области образовања и васпитања у Републици Српској.

У свом петнаестогодишњем раду наш наставник историје уложио је много труда и рада како би историју као наставни предмет, приближио основцима. Много је тога што је наставник Бојан урадио како би  наставу историје и часове учинио занимљивијим.

 Коаутор је два уџбеника за шести и седми разред основне школе.

Међу првим наставницима је почео са реализацијом наставе по моделу 1:1, користећи е-учионице из пројекта „Доситеј“. У ту сврху креирао је и интерактивну интернетски сајт еНастава, помоћу којег ученици кроз истраживање стичу потребна знања.

У сарадњи са Заводом за уџбенике и наставна средства из Исторчног Сарајева креирао је дигиталне садржаје (квизове и интерактивне мапе) који ученицима олакшавају провјеру наученог, а наставницима пружају прилику да осавремене наставу. Наведени дигитални садржаји доступни су ученицима и наставницима на платформи ЕдуИС – еДневник.

Поред тога своја методичка и стручна искуства преносио је држећи обуке другим наставницима заинтересованим за „Доситеј“ е-учионице и њихову примјену у настави.

Покретач је и први ментор СТЕМ клуба „Kad poraSTEM…“, који је фокус имао на кодирању и роботици. Клуб је намјењен ученицима друге тријаде. У тиму је држао радионице алгоритамског кодирања и роботике, те кодирање и примјену microbit-a у склопу пројекта „Школе за 21. вијек“. У ту сврху је израдио програм СТЕМ тима и креирао веб страницу „Kad poraSTEM…”

Од 2024. године је члан Стручног тима за за реформу васпитања образавоња у склопу којега је радио на реформи и осавремењивању наставних програма за историју за осми и девети разред.

У сарадњи са  Народном библиотеком „Веселин Маслеша“ у Лакташима одржао је историјски час поводом обиљежавања 70 година страдања становништва Лијевча поља. Одржао је предавање на тему  „Култура сјећања – једно свједочанство усташких злочина“.

Реализовао је и јавни час на тему „100 година од ослобођења и уједињења“  у сарадњи са Центром за културу и образовање у Лакташима  и уз подршку Општине Лакташи.

Осим на пословима наставника историје, ангажован је и на одржавању и уређивању школског веб сајта. Овај рад препознат је и од стране уредника и аутора часописа Школегијум, у коме је веб сајт представљен као примјер добре праксе.

Ово је само дио онога што је наш наставник и колега постигао за петнаест година рада.  Бојан је прије свега добар човјек, увијек спреман да помогне својим ученицима, али и колегама. Поносни смо што је дио нашег колектива и надамо се да ћемо и у наредним годинама имати разлога да будемо поносни на наше ђаке и наставнике.

You may also like...